Katalog

Yük Asansörü Nedir

Yük Asansörü Nedir

Yük Asansörü genelde depo, otopark, fabrika, hangar vb. yerlerde işleyişi kolaya indirgemek için gerek duyulan bir araçtır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen günün sistemin değiştiği göze alındığında, günümüzde eskiye nazaran zorlayıcı koşullardan çok daha ergonomik ve başta enerji olmak üzere birçok alandan tasarruf elde edilen bir işleyiş süreci haline gelmiştir. Yapılması planlanan yük asansörü ile yapılacak yerin krokisi baz alınarak, tasarlanır. İhtiyaç duyulan şekle göre 500 kg’dan 10.000 kg’a kadar farklı kapasitelerde tasarlanabilmektedir. Bu sebeple son derece titiz ve kaliteli bir imalat olması açısından önemli araçlardır. İzmir Demir kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu kalitedeki yük asansörlerini temin etmek adına sektörde ilk ve öncü firmalardan olarak iş ortaklarına çözümler sunmaya devam ediyor.

 

Yük asansörlerinin, kapasitesinin belirlenmesi yanı sıra ebatları yine ihtiyaç duyulan şekle göre tasarlanan şekle göre tasarlanabilir olmaktadır. Buna göre 630 kg’lık taşıma kapasitesine sahip bir yük asansörünün kabin ebatları genişliği 1100, derinliği 1400 ve yüksekliği 2200 cm olarak düzenlenmelidir. Bunun yanı sıra durak kapılarının genişliği 1100, yüksekliği 2100 cm ve kuyu ebatlarının genişliği 2100 derinliği de1900 cm olarak tasarlanarak imal edilir.

 

Bu ölçüler ile yapılması planlanan yük asansörünün kapasitesini artmasına göre farklılık gösterebilmektedir. Ağır yük taşıma hedefi ile üretilen asansörler; hidrolik asansör ve elektrikli asansör olarak ikiye ayrılır.

 

Bu yük asansörleri klasik ve standart asansörlere kıyasla çok daha yüksek dirence ve dayanıklılığa sahiptirler. Aynı zamanda mevsimsel, içsel ve iş yerlerinin zorlu şartlarına karşı uzun ömürlere sahiptir. Bu tür asansörlerin kapı sistemi ihtiyaca göre farklı tasarım şeklinde imal edilebilir. Bu tamamen kullanıcının isteğine göre göz önünde bulundurulur.

 

Bu anlamda yük asansörleri, yine isteğe göre hem ön hem arka çıkışlı olmak üzere çift taraflı yapılabilirken, istenen açıklık ve yüksekliğe göre de tasarlanabilmektedir. Bu sebeple yük asansörlerinin kapı sistemi için özel tasarımlar ön plana çıkarılması mümkün oluyor. Yük asansörleri kurumsal bir firma tarafından yapıldığında ancak istenen özellikler doğrultusunda gerçekleşebilirken, bu tür iş yeri için, güvenlik ve kişilerin sağlığı için oldukça öneme sahip birinci sınıf kalite ve işçilik gerektiren uzun ömürlü kullanıma sahip; paslanma ve yıpranma olmayacak şekilde üretilmeleri önem taşımaktadır. Yaptığı her işte olduğu gibi firmamız İzmir Demir Lift hem kaliteli hem de ekonomik lift adresi olarak müşterilerine en iyi hizmeti sağlamaktadır. Profesyonel iş anlayışı ile uzman ekibi sayesinde İzmir Demir kendisiyle çalışan müşterilerine satış sırası ve satış sonrası olmak üzere tüm hizmetleri eksiksiz olarak vermektedir.

 

Bu doğrultuda firmamız ile çalışan kişilere üretim, montaj ve teknik destek olmak üzere ihtiyaç duyduğunuz her an İzmir Demir ile iletişime geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Sitemize giriş yaptıktan sonra ilgili telefon numarasını arayarak, yaptırmak istediğiniz ya da sahip olmak istediğiniz iş makinası ya da iş hizmeti konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

İş temposunun ve trafiğin yüksek seviyede olduğu büyük binalarda elektrikli asansör, trafiğin yoğun olmadığı orta katlı yapılarda hidrolik yük asansörü tarafımızdan ekonomik çözümlere sahip olabilirsiniz.

 

 

 

YÜK ASANSÖRLERİ ÖLÇÜ ve BOYUTLAR TABLOSU

GENEL AMAÇ    KABİN TAŞIMA KAPASİTESİ (KG)

Beyan Yükü (kütle) – Kilogram  630         1000      1600      2000

KABİN Ebat (mm)            GENİŞLİK (CW) 1100      1350      1500      1500

DERİNLİK (CD)   1400      1750      2250      2700

YÜKSEKLİK (CH)               2200      2200      2200      2200

KABİN ALANI     MİNİMUM (m2)              1,39       2,13       3,04       3,65

MAKSİMUM (m2)           1,54       2,36       3,38       4,05

DURAK KAPILARI             GENİŞLİK (DW) 1100      1300      1500      1500

YÜKSEKLİK (DH)               2100      2100      2100      2100

KUYU    GENİŞLİK (SW) TK           2100      *             *             *

GENİŞLİK (SW) MK         *             2400      2700      2700

DERİNLİK (SD)   1900      2300      2800      3200

 

 

 

 

Yük Asansörleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yük Asansörleri standart asansörlerden farklı olarak hız ve konfor bazında daha düşük bir seviyeye sahiptir. Bu asansörler, iş yerleri ve depo gibi alanlarda büyük yükleri ve ağır ürünleri taşımak maksadı ile üretilmektedir. Yaygın olarak son zamanlarda alışveriş merkezlerinde, okullarda, inşaat yapı malzemeleri alanlarında vb. yerlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Yük asansörleri geçmiş zamanlarda bugünkü şeklinden uzak olarak, daha fazla enerji ihtiyacı duyan ve yapımı zahmetli araçlardı, ancak günümüzde daha ergonomik, daha tasarruf sağlayan ve daha hızlı bir çalışma prensibine bağlı olarak üretilmektedir. Üstelik Ekonomik Lift farkıyla çok daha kaliteli ve tasarruf sağlamaktadır. Bu tip asansörler, insan taşıyan asansörlere göre çok daha ağır ve yüksek kapasiteli işlem gördüklerinden dolayı, bu tip asansörlerden daha fazla bakıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sebeple asansörün periyodik ve düzenli bakımları yerinde yapılması önem taşımaktadır. Yük asansörlerinde karşılaşılan her bir sorun için ilgili firma olan İzmir Demir Lift ile iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

 

Yük asansörleri kişilerin istediği özelliklerde ve uygun ebatlara göre üretilmektedir. Bu yük asansörlerinin kapıları tam otomatik ya da yarı otomatik olarak tasarlanabilmektedir. Yük asansörlerinin zeminleri hususi olarak kaymaz malzemelerden üretilmelidir. Kapalı kabinli yük asansörleri yük, malzeme ve ticari ürün yanı sıra insanları da taşıyabilmektedir. Bu sebeple yük asansörleri tasarlanırken, insan güvenliği de ön planda tutularak imal edilmektedir.

 

Elektrikli Asansör

Bu yük asansörleri elektrik gücü ile harekete geçen, çeşitli büyüklük ve güçlüğe sahip geniş kullanım alanları bulunan istenilen ölçü, ebat, derinlik ve genişlikte yapılabilen araçlardır. Bu büyük asansörler yardımı ile 100 ve daha yüksek katlı binalar üzerinin en üst katına yüksek seviyedeki ağırlıklara sahip, yük ve ürünlerle kısa süre içerisinde çıkılabilmektedir. Devasa ölçülere sahip olmalarına karşın bu tip asansörlerin çalışma prensipleri oldukça basittir. Uygulamalar ve hesaplar sonucu çapı ve mukavemeti tespit edilen çelik bir hayatın ucunun birini asansöre, diğer bir ucu ise tavana karşı ağırlık adındaki demire bağlanmaktadır. Çelik halat, boşluğun tepesinde makaralar yardımıyla bir palanga sistemi adı verilen düzeneğin içerisinden dolaşır. Bu düzeneğin ağırlığı da hemen hemen asansör odacığı ile aynı seviyededir. Karşı ağırlık yardımıyla, motora baskı yapan ağırlık denge kuvvet hesaplama yardımı ile denge sağlanmış olur.

 

Asansör odacığına girilip kapıların harekete geçmesinin ardından, varılmak istenen katın düğmesine basıldığında elektrikli motor sistemi devreye girer ve halatların üzerine dolandığı düzenek olan planga sistemindeki makaralar harekete geçer. Halat dönmesiyle, asansör yukarı doğru çekilir.  Bu tip asansörlerde kaza riskini en aza indirmek adına birçok önlem alınmıştır. Asansörlerin halatlarının kopması durumunda, kılavuz raylar yakınındaki çelik pençeler, otomatik şekilde yerlerinden fırlamak kaydı ile harekete geçer ve boşluğu çevresindeki dikey halatlar yardımıyla tutunur. Bunun yanı sıra alt kısımda olası bir düşüş durumunda, zemine çarpmayı yumuşatmak amacıyla içinde yağ bulunan çelik pistonlu silindirler yer almaktadır.

 

Hidrolik Asansörler

Hidrolik asansörler de oldukça basit bir çalışma prensibine sahiptirler. Buradaki sistem de tıpkı elektrikli asansörlerde bulunan kaldırma sistemine benzer bir sistemden ibarettir. Bunun bir parça ipin kutuya bağlı olmasından çok da farkı bulunmamaktadır. Ancak tabii ki günümüz teknolojisine entegre olmuş bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle yük asansörleri yüksek seviyedeki ağırlıkları taşıyabilmek için ileri seviyeli bir mekanik sisteme sahiptirler. Ek olarak kullanıcılar asansörü kullanabilmeleri için güvenliğin ve asansörün sağlıklı çalışabilmesi için birtakım güvenlik sitemine ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde hidrolik asansörler, en yaygın olarak kullanılan yük asansörleridir. Bu tip asansörler hidrolik bir tokmağın silindir içinde bulunan bir sıvı tarafından harekete geçiren sistem yardımıyla kabini aldığı komut ile kaldırır. Bu pompalama sistemi silindir sıvıya bağlıdır. Hidrolik asansörlerde bulunan hidrolik sistem üç bölümden oluşmaktadır.

 

Bir depo (sıvı rezervuarı)

• Elektrik motor tarafından güç verilen pompa

• Silindir ve rezervuar arasındaki valf

Burada pompa sıvıyı depodan silindire giden boruya doğru iter. Valf harekete geçtiğinde, bastırılmış olan sıvı en az dirençli yolu seçerek, sıvıyı rezervuarına geri döndürür. Fakat valf kapandığında bastırılmış sıvının silindirden başka gidecek yeri yoktur. Sıvı silindir içinde toplandıkça pistonu yukarı doğru iter ve asansörü harekete geçirir.

 

Kabin doğru kata yaklaştığında, kontrol düzeneği, motora sistematik olarak kapatması için sinyaller gönderir. Pompa bu aşamada çalışmadığı için silindire bir sıvı akması da olanaksız oluyor. Ancak silindirin içinde zaten var olan sıvı, piston üzerinde kalır ve kabin neredeyse orda durur. Kabini aşağı indirmek için, düzenek valfi harekete geçirir. Valf selenoid şalteri tarafından elektrik ile harekete geçer. Selenoid valfi açtığında silindirin içinde olan sıvı, sıvı rezervuarına birikebilir. Kabinin ve içerisindeki yükün sıvıyı rezervuar sıvısına doğru iten pistonu aşağı bastırır. Kabin böylece yavaş yavaş alçalmış olur. Kabini durdurmak için kontrol sistemi valfi yeniden kapar. Bu sistem oldukça basittir.

 

Yük Asansörü Kullanım Avantajları

Yük Asansörleri kullanımının şüphesiz en büyük avantajı, taşıması zor ve son derece zahmetli olan yükün yanı sıra içerisinde insanı taşıyabilen ve son derece güvenli araçlar olmasıdır. Yük asansörleri genelde kapalı kabin şeklinde üretilmiş olup içerisinde bulunan kumanda ile birlikte üretilmektedir. Bu tip asansörlerin en büyük avantajlarından biri ise yüksek enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bu yük asansörleri motor düzeneği yalnızca yukarı doğru çıktığı sırada çalıştığı için diğer sistemlere göre kurulduğu mekanda daha fazla enerji tasarrufu anlamına gelmektedir. Yük asansörlerinin bir diğer önemli avantajı ise uzun ömre sahip olmasıdır.

 

Asansör Bakımı

Yük asansörleri gerekli bakımları ve düzenlemeleri yapılması, asansörlerin ömürleri ve kullanım sürelerine göre önem arz etmektedir. Bu tip asansörlerin iş gücü bakımından sağladığı yüksek önem göz ardı edilmemesi gerekir. Yük asansörlerinin bulunmadığı yapılarda, kişilerin taşımasına olanak olmayan ağırlıktaki yüklerin taşınması için gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Bu sebeple, yük asansörlerinin bakımının yalnızca asansörlerin uzun ömür olması değil, iş yerinin de sağlayacağı tasarrufları göz önünde bulundurma gerekir.

 

Yük asansörleri yalnızca yük taşımadığından iş yeri, depo gibi alanlarda personelin ulaşma açısından da zorluk yaşanmasına neden olacağı ve bunun da zamandan tasarrufun önüne geçecektir. Örneğin; bir ecza deposunda yük asansörü bulunması durumunda, kişi depoya inerek taşıyabileceği ağırlıktan daha yüksek ağırlığı taşıması hem çalışan için güçlük olacak, hem zaman kaybı olacak hem de fazladan iş gücüne ihtiyaç duyulacaktır. Bu sebeple bu tür asansörlerin gerekli periyodik bakımları hem iş yeri hem de kişilerin sağlık ve güvenilirliği açısından aksatılmadan yerine getirilmelidir.

 

Asansör Bakımları Hangi Sıklıklarla Yapılmalıdır?

Artan ihtiyaç sebebiyle, teknolojinin gelişmesi ile yük asansörleri hem insan hem de yük taşımak için kullanılan araçlardır. Asansörler, dikey şekilde hareket eden odacıklardan oluşan kabin adı verilen sistemi oluşturan unsurların bütünüdür. Yapılan ya da tasarlanan yük asansörleri  meydana getirdiği ya da taşıması gerektiği yük kapasitesi doğrultusunda imal edilir. Bu sebeple yük asansörleri periyodik bakımları çapı, eni ve kapasitesine göre farklılık gösterebilen bir durumdur.  Bu nedenle bu bakımların aksatmadan yapılmaları önem gerekmektedir.

 

Yük Asansörü Nasıl Çalışır?

İnşaat, depo, AVM ve bazı büyük marketlerde ürün ve ağır yük taşıma gibi zorunluluklar bulunmaktadır. Bu işlemler gelişen teknolojilerin yardımıyla yük asansörlerin yardımı ile yapılmaktadır. Bu tür yük taşıma işlemi yük asansörlerin yanı sıra bir takım iş makineleri ile yerine getirmek mümkündür. Ancak bu hem çok fazla zaman kaybı hem de yüksek maliyet raporuna neden olacaktır. Ayrıca bunlar yüksek iş kazalarına da sebebiyet verebilmektedir. Bu basit düzenekli asansörler kişilerin ve iş yerlerin açısından günümüzde büyük önem taşımaktadır. Yük asansörleri kendi aralarında halatlı yük asansörleri, pistonlu yük asansörleri, rampalı yük asansörleri ve makaslı yük asansörleri olmak üzere değişiklik gösteren modelleri oluşturmaktadır.

 

Yük Asansörü Çeşitleri Nelerdir?

Yük asansörleri üretim amaçları, şekilleri, taşıma kapasitelerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar, halatlı yük asansörü, makaslı yük asansörü, rampalı yük asansörü ve pistonlu yük asansörü olarak örnek gösterilebilmektedir.

 

Makaslı Yük Asansörü

Makaslı Yük Asansörleri, farklı kullanım amaçlarına sahip olmakla beraber, lojistik ve endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılan ve yüksek faydalı araçlardır. Kullanılacak iş ve alan yapısına uygun tasarlama şansına sahiptir. Bu tip yük asansörler duvarlara uygun olarak tasarlanan yapı imal edilebilirler.  Makaslı yük asansörleri yüksek kapasiteli taşıma özelliklerinin yanı sıra düşük seyir mesafelerine sahiptir. Aşırı yüklenme gibi durumlarda yüksek kademe emniyet güvencesi ile üretilen bu asansörler acil durumlarda ortaya çıkacak olumsuzlukları en aza indirmeyi hedef almaktadır. Bu sayede ürünlerin imal sürecinden müşteriye ulaşana kadar yaşanan aşamalardan güvenli şekilde geçmiş olur.

 

Rampalı Asansör

Rampalı yük asansörleri yer tasarrufu sağladıklarından dolayı birçok firmanın tercih sebebi olmuştur. Kullanılan yük taşıma kabinlerinin hareketli olması nedeniyle yer tasarrufu sağladıkları bilinmektedir. Bu sayede platformda yer alan asansörü istenildiği gibi katlamak ve uygun alana göre yer değişikliği yapmak mümkün hale gelmektedir.

 

Halatlı Yük Asansörü

Halatlı yük asansörleri, 10.000 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahi olabilen 10 ila 30 metre seyir mesafeleri bulunan asansör çeşitlerindendir. Palanga yük asansörleri sayesinde bu tip yük asansörleri sisteminden daha fazla yük taşımak mümkün hale geliyor. Bu tip yük asansörlerinde yatırım maliyeti düşüktür, fakat bakım, onarım, tadilat gibi işlemler nispeten daha yüksek maliyetli olabilir.

 

İzmir Demir Lift Yük Asansör Fiyatları

İzmir Demir Lift Yük Asansörü fiyatları, istenilen ebatlarda, taşıma kapasitesine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu aşamada ekonomik lift arayan müşterilerin kaliteli ve uygun bütçeli iş anlayışı açısından firmamız en doğru adres olmakla beraber referanslarımız aracılığı ile hakkımızda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Sitemizden daha fazla bilgi sahibi olmak adına buraya tıklayarak site üzerinde yer alan iletişim numarasından randevu, istek, görüş, öneri ve şikayetlerini tarafımıza iletebilirler. 

 

 

 

İzmir Demir Lift

İzmir Demir Lift asansör bakım konusunda, bakım işletme yönetmeliği kapsamında TÜRK STANDARDLARI ENSTİTÜSÜ kuralları çerçevesinde imal edilmektedir. Asansörün monte ve kurulumunu sağlayan teknik bakım servis görevlileri tarafından yerine getirilen işlemler sektörde 25 yıllık güvencesi ile ekonomik lift ile İzmir Demir Lift güvencesi altında yerine getirilmektedir. Profesyonel iş anlayışı ve uzman teknik kadrosu ile asansör kullanımı kılavuzu ile iş, müşterinin istediği şartlar doğrultusunda yerine getirilmektedir.

 

İzmir Demir Lift güvencesi ile yerine getirilen işin periyodik bakım ve onarımı başka firma ve servislerle yapılmadığı sürece firmamız tarafından yerine getirilmektedir. Bakım yapılması planlanan firmanın asansör bakım defterine işlenen kayıtların bir nüshasını ilgili firmaya saklanması üzerine teslim edilerek gerçekleştirilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususun, yük asansörlerin bakımları standart asansörlere göre daha sık olarak yapılması gerekmektedir.

 

İzmir Demir, bünyesinde, manuel transpalet, manuel istif makinası, yarı elektrikli istif makinası, yarı akülü istif makinası, yük asansörü gibi yüksek sorumluluk gerektiren iş araçlarını, ihtiyaç duyduğunuz özen ve titizlikle yerine getirmektedir. İş yerlerinde yüksek güvenlikli iş makinalarına sahip olmak için İzmir Demirlift ile iletişime geçmeniz durumunda ekonomik lift fiyatları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Firmamız, istif makinaları alanında Türkiye’nin lokomotif işletmelerinden olarak yerli üretimini ileri seviyeye taşıyan profesyonel iş anlayışına önem veren ve müşterilerinin memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Blog

Manuel İstif Makinesi Manuel Stacker Yük Asansörü Nedir Transpalet Nedir? Tranpalet Kullanma Talimatları Mobilya Sektörü için Transpalet Tercihi ve Seçimi İstif Makinası Türleri Nelerdir? İstif Makinası Nedir? Gıda ve İlaç Sektörü İçin İstif Makinası Tercihi Doğru Yarı Elektrikli İstif Makinası Nasıl Alınır? İstif Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? İstif Makinası Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır? İstif Makinası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Manuel İstif Makinası Hangi Sektörlerde Kullanılır? Manuel İstif Makinası Neden Tercih Ediliyor? İstif Makineleri Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İstif Makinesi ile Zamandan ve Paradan Tasarruf Edin Manuel İstif Makinesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler İstif Makinesi Seçimi Öncesinde Dikkat Edilecekler Neden Yerli İstif Makinası Tercih Etmeliyim? Yarı Elektrikli İstif Makinası Avantajları Nelerdir? Özel Ölçülü İstif Makinesi Avantajları Terazili Yarı Elektrikli İstif Makinası Nedir? Ne İşe Yarar? Transpalet Kullanmanın 6 Faydası Yarı Elektrikli İstif Makinası ile Depo Güvenliğinizi Arttırın Yarı Elektrikli İstif Makinesi ile Depolama Kolaylığı Yüksek Katlı Depolarda Yarı Elektrikli İstif Makinesi Kullanımı Akülü Forklift Nedir? Avantajları Nelerdir?
turkey

%100 Yerli ve Türk Malı

settings

Rakiplerinden Daha Güçlü

cebelge

CE Belgesi Onaylı

puzzle

Ömür Boyu Yedek Parça Temini

tools

2 Yıl Yetkili Servis Garantisi

Copyright © 2021 İzmir Demir Lift