Katalog

İstif Makinası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstif Makinası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstif makinası, birçok alanda etkin olarak kullanılıyor. Günümüzde ticaret hızının geldiği nokta dikkate alındığında, bu araçların çok önemli işlevleri olduğu görülecektir. Ticaret zincirinin farklı bölümlerinde kullanılan istif makinaları, zamandan ve işten tasarruf edilmesini sağlar.
Ticaret zinciri, birbirine bağlı olan farklı halkalardan (bölümlerden) oluşur. Bu halkaların herhangi birinde meydana gelecek sorun, zincirin tamamını etkileyecektir. İstif makinası kullanımı sırasında herhangi bir sorun yaşanması, zincirin tamamen durmasıyla dahi sonuçlanabilir. Dolayısıyla bahsedilen türden sorunların oluşmaması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Yazımızın devamında ilgili hususlara ilişkin detaylı bilgiler bulabilirsiniz.


Güvenli İstifleme Nedir?

Güvenli istifleme, hem istif makinası operatörlerinin, hem de taşınan yüklerin güvenliğinin sağlanması ile ilgilidir. Öncelikle istif makinası ile kaldırılan yüklerin çok ağır olduğu ve tonlar ile ifade edildiği bilinmelidir. Bu kadar ağır yüklerin kaldırılması veya taşınması sırasında yaşanacak en küçük sorun, operatör ve ilgili alanın güvenliğini tehdit eder. Dolayısıyla işlemlerin tamamında güvenliğin ön planda tutulması gerekir.

İstif makinası ile taşınan yüklerin devrilmesi veya benzeri bir sorunun meydana gelmesi, operatörlerin yaralanmasına neden olabilir. Hatta bazı kazalar, maalesef can kaybıyla dahi sonuçlanabilir. Bunun dışında kazalar nedeniyle operasyon alanında maddi hasar meydana gelebilir veya ilgili alan uzun süre kullanılamaz duruma gelebilir. İşte bu türden sorunların meydana gelmemesi için güvenli istifleme yapılmalıdır.

Güvenli istifleme, belirlenen standartlara uygun istif makinası ile yüklerin, yine ilgili standartlara uygun olarak taşınmasıdır. Bu noktada sadece istif makinası değil, aynı zamanda onu kullanan operatörün yeterliliği ve kullanım alanının ilgili araca göre düzenlenmesi de önem taşımaktadır.


İstif Makinası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • İstif makinası kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar genel hatları ile şu şekildedir:
 • Taşınacak olan ağırlık, kullanılacak olan istif makinasının kapasitesine uygun olmalıdır.
 • Yükler, istif makinasının kapasitesinde olan yüksekliklere kadar kaldırılmalıdır.
 • Yükler araca alınırken, ebatlarına dikkat edilmeli ve çatallar buna uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Aracı kullanan operatörün bu konuda eğitimli ve deneyimli olması gerekir.
 • Kullanım alanlarına kılavuz çizgileri ile işaretlenmesi ve aracın kullanılacağı alanların sınırlarının belirlenmesi gerekir.
 • Taşınacak olan malzemeler türüne ve kullanım alanlarına göre sınıflandırılmalıdır.
 • Raf sistemleri, doğal afet ve benzeri durumlara dayanıklı hale getirilmelidir.
 • Raflar aşırı yüklenmemeli ve düzenli olarak kontrolleri yapılmalıdır.
 • İstifleme işlemi sırasında yangın söndürme sistemlerine erişim engellenmemelidir.
 • Depolama alanı ve araçların periyodik bakımları yapılmalıdır.
 • İlgili alandaki kör noktalar belirlenmeli ve çalışmalar, buna noktalar dikkate alınarak yapılmalıdır.
 • Çalışma alanının aydınlatması ve ısısı yeterli düzeyde olmalıdır.
 • Depolanacak olan ürünlerin ağırlıkları ve yerleştirilecekleri raflar önceden belirlenmeli ve istifleme süreci bir plan dahilinde yürümelidir.

Bu hususlara dikkat edildiğinde istif makinası sorunsuz olarak kullanılır ve ihtiyaçlar etkili olarak karşılanır.

Blog

Manuel İstif Makinesi Manuel Stacker Yük Asansörü Nedir Transpalet Nedir? Tranpalet Kullanma Talimatları Mobilya Sektörü için Transpalet Tercihi ve Seçimi İstif Makinası Türleri Nelerdir? İstif Makinası Nedir? Gıda ve İlaç Sektörü İçin İstif Makinası Tercihi Doğru Yarı Elektrikli İstif Makinası Nasıl Alınır? İstif Makinası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim? İstif Makinası Periyodik Kontrolleri Nasıl Yapılır? İstif Makinası Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Manuel İstif Makinası Hangi Sektörlerde Kullanılır? Manuel İstif Makinası Neden Tercih Ediliyor? İstif Makineleri Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler İstif Makinesi ile Zamandan ve Paradan Tasarruf Edin Manuel İstif Makinesi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler İstif Makinesi Seçimi Öncesinde Dikkat Edilecekler Neden Yerli İstif Makinası Tercih Etmeliyim? Yarı Elektrikli İstif Makinası Avantajları Nelerdir? Özel Ölçülü İstif Makinesi Avantajları Terazili Yarı Elektrikli İstif Makinası Nedir? Ne İşe Yarar? Transpalet Kullanmanın 6 Faydası Yarı Elektrikli İstif Makinası ile Depo Güvenliğinizi Arttırın Yarı Elektrikli İstif Makinesi ile Depolama Kolaylığı Yüksek Katlı Depolarda Yarı Elektrikli İstif Makinesi Kullanımı Akülü Forklift Nedir? Avantajları Nelerdir?
turkey

%100 Yerli ve Türk Malı

settings

Rakiplerinden Daha Güçlü

cebelge

CE Belgesi Onaylı

puzzle

Ömür Boyu Yedek Parça Temini

tools

2 Yıl Yetkili Servis Garantisi

Copyright © 2021 İzmir Demir Lift