İstif Makinası Nedir? - İzmir Demir Lift

Haziran 1, 2020by admin0

Paletli ürünlerin, yüklerin depo içlerinde dikine istiflemeye yarayan iş aletlerine istif makinesi adı verilir. İstif yapılması istenilen yerlerde raf sistemi kullanılan alanlardır. İstif makinaları, kapalı depolarda sert ve düz zeminler üzerinde çalışma prensibi ile çalışan iş makineleridir

İstif makinaları daha çok ayakta kullanılma özelliğine sahip operatör koltuğu bulunmayan iş aletlerdir. Bu aletler, forklift ve Reachtrucklara göre daha uygun fiyat ile satılan iş makinalarıdır. Forklift, tır ya da kamyon gibi araçlardan indirilen yükleri depolama ve istifleme yapılması amacıyla kullanılır. Bu ekipmanlar, forkliftler gibi dışarıda çalışmaya uygun yapılara sahip değildir ve daha çok kamyondan indirilen yükler için kullanılırlar.

İş sektöründe seri ve güvenilir iş yapmak aranan ilk özelliklerdir. Bu iki önemli unsuru istif makinaları ile aynı anda temin etmek mümkün hale geliyor. Kullanıcısının genelde yaya olarak kullandığı, insan gücü ile harekete geçen araçtır. Bu tür iş araçları forklift gibi daha büyük ve manevra için daha geniş alanlara ihtiyaç duyan iş makinalarından ziyade dar alanlarda çalışmalarından dolayı tercih edilmektedir. İstif makinaları 300 kg ile 2 ton arasında ağırlık taşıyabilen kapasitelere sahiptir. Gerçek bir forklift olmasalar da istif makinası olarak adlandırılmaktadır.

İstif makinalarını, trans paletler, stackerler, reachtrucklar gibi çeşitli iş makinaları ile aynı olarak adlandırılmakla beraber kendi aralarında Manuel istif makinası, yarı elektrikli istif makinası, yarı akülü istif makinası, tam akülü istif makinası, özel ölçülü istif makinası olarak çeşitlendirilebiliyor.

Manuel İstif Makinası

Kaldırma işlemi, hidrolik olarak manuel şeklinde yapılmaktadır ve yürütme, indirme, kaldırma gibi işlemi yerine getirir. Manuel İstif Makinalarında yürütme işlemi dâhil tüm işlemler operatör tarafından manuel olarak yapılan kullanımı oldukça kolay ve basit ekipmanlardır. Bu araçlar çok yoğun tempoda çalışmayan iş yerlerinin tercih edebileceği iş makinaları arasındadır. Diğer istif makinaları açısından oldukça ciddi farklar oluşturacak şekilde daha ekonomik olabiliyorlar. Bu açıdan ekonomik bir tasarruf da sağlamaya neden olur.  Aslında bu manuel istif makinalarının kullanımı oldukça basittir. Manuel istif makinaları yük kaldırma kapasiteleri 500 kg, 1500 kg arasında standart ölçümleri bulunurken en fazla 2000 kg’lık yük taşıma kapasitesine sahip olabiliyorlar. Kaldırma yükseklikleri ise 1 ila 3 metre arasında değişkenlik gösterebilirler. Yoğun bir iş temponuz yoksa eğer ekonomik çözüm olarak İzmir Demir Manuel İstif Makinasını tercih edebilirsiniz.

 

Kaliteli manuel istif makinaları, mevcut iş temposu fark etmeksizin her işyeri için ideal bir seçim olmalıdır. Bu yüzden alacağınız makinaları imalattan, tüketiciye ihtiyaçları doğrultusunda sunulmak önemli ve disiplinli çalışma sistemine sahip firmalardan temin edilmesi önem kazanıyor. İzmir Demirlift, kullanıcılarına ekonomik lift hizmeti sağlayan alanında deneyimli ve uzman kadrosuna sahip bir kuruluş olarak manuel istif makinaları üreticisi olarak istenilen kaliteyi sağlayan kurumsal bir firmadır.

Manuel İstif Makinası fiyatları için İzmir Demir internet sitesi aracılığı ile whatsapp üzerinden teklif alabilirsiniz. Ekonomik ve kaliteli ürünler için aradığınız iş makinası için buraya tıklamanız yeterlidir.

Manuel İstif Makinası Teknik Özellikleri

Sürüş Tipi: Manuel

Kaldırma Tipi: Manuel

Taşıma Kapasitesi: 500 kg

Makinanın Yerden Kaldırma Yüksekliği: 2000 mm

Makinanın Kapalı Boy Yüksekliği: 2400 mm

Makinanın Genişliği: 900 mm

Çatallar Arası Mesafe: 200-900 mm

Çatal Uzunluğu: 1150 mm

Çatal Genişliği: 140 mm

Makinanın Kendi Ağırlığı: 230 kg

Pompa Mili Kalınlığı: 35 mm

Teker Tipi: Poliüretan – Poliamid

Fren: Manuel

 

Yarı Elektrikli İstif Makinası

Yarı Elektrikli İstif Makinasında kaldırma işlemi, elektrik gücü yardımıyla yapılan, yürütme işleminin ise operatör aracılığıyla yapıldığı orta seviyeli iş makinaları olarak adlandırılan iş makinalarıdır.

Yarı elektrikli istif makinası fiyatları, manuel istif makinası ile tam akülü istif makinası arasında seyreden bir fiyat aralığında kaldığını söylemek mümkündür. Manuel istif makinasına oranla, bu tür iş makinaları için yük ve ürünleri kaldırmak daha seri bir şekilde gerçekleşmektedir. Yük kaldırma işleminde insan gücü yerine depolanan elektrik gücü ile kullanılır. Depo alanında yürüme mesafesi düşük ve sık yüklemeye ihtiyaç duyulan bir iş yeri için ideal iş makinalarındandır. Yük taşıma kapasitesi 1.000 ila 2000 kg’lık değişkenlik gösterebilir. Yüksekliği ise 1.60 ila 2.50 metre seviyesine kadar yükselebiliyor.

Manuel Elektrikli İstif Makinası fiyatları için İzmir Demir ile iletişime geçmeniz halinde iş yeriniz için doğru ve kaliteli iş makinalarına erişim imkânına sahip olabilirsiniz. Ekonomik lift ile kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılamak adına güvenilir adresin yeri İzmir Demir 7/24 iletişime geçebileceğiniz bir hizmet ağı bulunmaktadır.

Yarı Elektrikli İstif Makinası Teknik Özellikleri

Sürüş Tipi: Manuel

Kaldırma Tipi: Elektrikli

Çalışma Gerilimi: 220 Volt – 380 Volt

Taşıma Kapasitesi: 2000 Kg

Makinanın Yerden Kaldırma Yüksekliği: 1600 mm

Makinanın Kapalı Boy Yüksekliği: 2000 mm

Makinanın Genişliği: 900 mm

Çatallar Arası Mesafe: 200-900 mm

Çatal Uzunluğu: 1150 mm

Çatal Genişliği: 140 mm

Makinanın Kendi Ağırlığı: 280 kg

Pompa Mili Kalınlığı: 40 mm

Teker Tipi: Poliüretan – Poliamid

Fren: Manuel

 

Yarı Akülü İstifleme Makinası

Yarı Akülü İstifleme Makinası, istif yapmak ve istif için kullanılan en yaygın istif makinalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Kaldırma işlemi depolanan akü yardımıyla yerine getirilerek, yarı elektrikli istif makinası gibi yalnızca yürütme işlemi operatörün gücü ile yerine getirilir. Kaldırma ve yük taşıma kapasiteleri ağırlık kapasitelerine göre farklılık gösterebilir.

Yarı akülü istifleme makinası ile ürünler güvenli olarak taşınma ve istifleme işlemi güvenli bir şekilde yerine getirilir.

Asansörün enerjisi akü ile hareket eden yarı akülü istifleme makinaları insan gücü ile hareket ettirilerek yerine getirilir.

Bu iş makinaları depo, süpermarket, kimya tesisleri gibi alanlarda kullanımı oldukça yaygındır. Acil durum düğmesi ile güvenlik zafiyetinin bulunduğu zamanlarda kullanıcının güvenliği için faaliyetini durdurma gibi özel modu bulunan iş makinalarıdır. Tehlike arz eden durumlarda bu özelliği ile çevrede bulunan insanların da güvenliği sağlanmış olur. Yarı akülü istifleme makinası, genelde yoğun tempolu iş yerlerinde uygun olarak kullanılmaktadır.

İzmir Demir Lift ile kaliteli ve ekonomik iş makinalarına sahip olur, kurumsallık alanında 25 yıllık tecrübesi ile %100 Türk malı iş makinalarına sahip olabilirsiniz. TSE onaylı ekonomik lift yardımıyla hem zamandan, hem bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz. Böylece doğru kaliteyi, doğru yerden temin ederek işleriniz hem zamanında yerine getirilir hem de garantili yerli ürünleri gönül rahatlığı ile kullanma imkânına erişirsiniz.

Yarı Akülü İstif Makinası Teknik Özellikleri

 • Sürüş Tipi: Manuel
 • Motor: Yok
 • Kaldırma Tipi: Akü
 • Taşıma Kapasitesi: 2000 kg
 • Makinanın Yerden Kaldırma Yüksekliği: 1600 mm
 • Makinanın Kapalı Boy Yüksekliği: 2000 mm
 • Makinanın Genişliği: 900 mm
 • Çatallar Arası Mesafe: 200-900 mm
 • Çatal Uzunluğu: 1150 mm
 • Çatal Genişliği: 140 mm
 • Makinanın Kendi Ağırlığı: 310 kg
 • Pompa Mili Kalınlığı: 40 mm
 • Teker Tipi: Poliüretan – Poliamid
 • Fren: Manuel

Tam Akülü İstif Makinası

Tam Akülü İstif Makinası kaldırma ve yürütme işlemlerinin daha önce depolanan akü yardımı ile yapılan tam otomatik ve güçlü makinalardır. Tam akülü istif makinası, işyerlerinin ihtiyaç duyduğu % 100 çözüm ortağı olan araçlardır. Depolarda kullanım alanının uygun olduğu, bu araçlara sahip olan işletmeler, forklift gibi daha yüksek maliyetli iş makinaları yerine bu iş makinalarını kullanması ihtiyaçlarını yerine getirirken, tasarrufa katkı da sağlamaktadır..

Yani tam akülü istif makinası Forkliftlere göre, daha hafif, daha ekonomik ve daha ergonomik bir iş kabiliyeti ile yapılabilmektedir. Üstelik tam akülü istif makinalarında bulunan asma katlar personellere rahat bir çalışma imkânı tanınmaktadır. Makinaların çalışması için, kapalı alan, düz ve sert zeminde olması yeterlidir.

Tam Akülü İstif Makinası yük taşıma kapasiteleri 1.000 ila 2.500 kg ağırlığında değişiklik gösterirken yükseklikleri 1 ila 4,5 metre arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu istif makinaları ülkemizde kuru tip bakım ve traksioner akü ile satışları mevcut olan aküler kullanılmaktadır.  Traksiyoner akü yardımıyla çalışan istif makinaları daha profesyonel iş makinalarıdır. Yoğun iş temposuna sahip iş yerlerinde, yüksek tonaj gerektiren ve daha fazla yük kaldırma kapasiteleri bulunan iş makinalarıdır.

 

Fiyatları diğer istif makinalarına göre daha yüksektir. Bu çok daha ağır yük ve ürünleri kolay ve ergonomik olarak hareket ettirebilen iş makinası kısa yürüme alanlı, dar depolarda yoğun iş hacmine sahip iş yerlerinin en gözde araçları olarak dikkat çekmektedir.

Tam Akülü İstif Makinası Teknik Özellikleri

 • Sürüş Tipi: Manuel
 • Kaldırma Tipi: Elektrikli
 • Çalışma Gerilimi: 220 Volt – 380 Volt
 • Taşıma Kapasitesi: 2000 Kg
 • Makinanın Yerden Kaldırma Yüksekliği: 1600 mm
 • Makinanın Kapalı Boy Yüksekliği: 2000 mm
 • Makinanın Genişliği: 900 mm
 • Çatallar Arası Mesafe: 200 ila 900 mm
 • Çatal Uzunluğu: 1150 mm
 • Çatal Genişliği: 140 mm
 • Makinanın Kendi Ağırlığı: 280 kg
 • Pompa Mili Kalınlığı: 40 mm
 • Teker Tipi: Poliüretan – Poliamid
 • Fren: Manuel

 

Özel Ölçülü İstif Makinaları

İstif makinaları özel olarak birçok farklı alanda kullanıma ve iş yapmaya uygun olarak tasarlanabilen iş makinalarıdır. Bu makinaları, gıda sektöründe, mobilya sektöründe, endüstri sektöründe, boya apre fabrikalarında ya da tekstil fabrikalarında istenildiği ölçülerde kişilerin isteğine göre tasarlanabilmektedir. Bu sayede hem işinizi daha hızlı hem daha güvenli hem de yoğun tempolarda iş gücü, zaman ve maddi açıdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem maksimum zaman elde edilir hem de işlerinizi kurumsal normlara göre düzenleyebilirsiniz. Firmamıza iletişim haline geçerek ihtiyacınız doğrultuda; istenilen kapasiteye, istenilen ebatlarda ürün elde edilebilmektedir.  Bu alanda imal edilen makinanın, kullanılan malzeme, yapılacak iş kapasitesi ve eklenecek her bir özelliği fiyatta değişiklik yaşanmasına neden olabilmektedir.

Özel ölçülü istif makinalarına, istenilen özellikleri bünyesinde barındıran kapasitesi ihtiyaca göre üretilen istif makinalarıdır. 25 yıldır Türk Sanayi Endüstrisine önemli katkıları bulunan İzmir Demirlift aracılığı ile tamamen yerli iş makinaları ile sahip olmak için bizden fiyat almayı unutmayın. İzmir Demir alanında uzman kişilerden oluşan personelleri ile müşterilerinin daima yanındadır.

İstif Makinası Bölümleri Nelerdir?

Bu iş makinalar teknik ve sistematik bir çalışma prensibine sahiptir. İstif makinalarının bölümlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Radyatör,
 • Filtre
 • Fren yağı deposu,
 • Asansör,
 • Operatör kabini,
 • Yakıt tankı,
 • Motor,
 • Akü,
 • Çatal,
 • Soğutma suyu genleşme valfi,
 • Kapasite belirteci,
 • Jeneratör,
 • Tahrik motoru,
 • Tilt silindiri,
 • Tip belirteçleri,
 • Asansör kontrol levyesi,
 • Çeki kancası vs.

İstif Makinası Nerelerde Kullanılır?

Yükleri kaldırmaya, depolara istiflemeye ve palet hareketlerini güvenli olarak yerine getirmesi gibi işlerde kullanılabilir. Bu tür aletler birçok alanda iş yerlerin hem zamandan hem iş gücünden hem de finansal anlamda tasarrufa neden olan yüksek kapasiteli iş gücü sağlayan ve uzun ömürlü aletlerdir.  Taşınan ürün ve yüklerin seri ve güvenli olarak eksiksiz yerine getirmesi açısından önemli bir yere sahiptir. Farklı alanlarda kullanıma uygun şekilde üretilebilir. Genellikle endüstri sektöründe kullanılsa da aşağıdaki şekilde kullanım yerlerini sıralayabiliriz;

 • Gıda sektörü,
 • Tekstil sektörü,
 • Sanayi,
 • Dokuma ve işleme,
 • İhracat ve ithalat firmaları,
 • İnşaat sektörü,
 • Çeşitli yerlerdeki işletme depoları gibi birçok alanlarda kullanımı yaygındır.

 

İstif Makinaları çeşitleri ve işlevlerine göre farklı sektör bazı olarak sınıflandırılabilir. İstif makinaları taşıma kapasiteleri 300 kg ile 2 ton kapasite arasındadır. Ancak makinanın kullanılacak yere, yüküne, iş amacına göre önerilen istif makinaları değişkenlik gösterebilmektedir.

 

 • Akülü istif makinaları,
 • LPG – benzin motorlu istif makinaları,
 • Forklift makinaları,
 • Dizel istif makinaları,
 • Elektrikli istif makinaları olarak sıralanabilir.

Kullanım Öncesi Güvenlik Önlemleri

Özellikle her kullanımdan önce trans paletin bu parçaları gözle kontrol edilmelidir.

 • Cihazın genel durumu
 • Hidrolik yağı durumu (sızıntı vb.)
 • Tekerlekler
 • Çatallar
 • Zincirler

Transpaletlerin neden olduğu en bilinen tehlikeler

 • Aşırı yükleme,
 • Riskli, düzensiz istif,
 • Çatallar havada sürüş,
 • Yetkisiz ve eğitimsiz kişilerin kullanmaması,
 • İnsan taşıma,
 • Yayalar ile aynı ortamda çalışma,
 • Görüş alanı kapanması,
 • Bozuk zemin,
 • Arızalı transpaletler.

İstif Makinası Çeşitleri

İstif Makinaları çeşitleri açısından farklı şekilde çeşitlendirilebilmektedir. En yaygın çeşitlendirme şekli aşağıdaki gibidir;

 • Order picker ( sipariş toplama makinası)
 • Forklift,
 • Transpalet,
 • Stacker

İzmir Demir Lift İstif Makinası Bakım ve Onarım

İzmir Demir Lift Türkiye’nin ilk yerli istif makine fabrikası olarak 25 yıldır hizmet vermektedir. İzmir Lift markalı satın aldığınız iş ekipmanlar, satış sonrası hizmet ile müşterilerinin her türlü görüş, öneri ve şikâyetini dikkate almaktadır. Satın aldığınız ürünlerin içerisinde bulunan kullanma kılavuzunu dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Zira aldığınız her ürünün kendi periyodik bakımları bulunmakta ve düzenli olarak bu bakımların yapılması gerekmektedir. Unutmayın ki bu iş makinalarında gerekli bakım, onarım ve teknik desteği zamanında yapıldığında çok daha fazla sürede ömrüne sahip bir kullanım imkânını bulacaksınız. İzmir Demir Lift olarak satılan her ürünün 2 yıl süre ile garantisi bulunmaktadır. Kurumsal bir iş yerine sahip firmaların gerekli iş makinalarını sağlamak için en doğru ve en güvenilir işletme olmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Referanslarımız ile bizden alışveriş yapan müşterilerimizin ürünler hakkındaki düşüncelerine erişebilirsiniz.

İstif makineleri periyodik bakımlarının yağ seviyelerini, kontrol etmeyi ve bu iş makinelerinin çalışma prensibine uygun olarak kullanma hususunda önem göstermeyi unutmayın. Zira kapasitesinin çok üzerindeki yükleri taşıyan iş makinaları bir süre sonra arıza verebilmektedir. Bu gibi durumlarda servisimiz ile iletişim haline geçerek yardım talep edebilirsiniz. Ayda bir olarak tüm makinaların bakımları düzenli yapıldığı takdirde ve bu ürünlerin doğru kullanılması durumunda ömürleri çok daha uzun olacaktır. İzmir Demir müşterilerinin memnuniyetine önem veren yüksek kaliteli ekonomik lift üreten alanınca öncü bir firmadır.

İstif Makinası Fiyatları Nedir?

İstif makinası fiyatları, manuel istif makinaları, yarı elektrikli istif makinaları, yarı akülü istif makinaları, özel ölçülü istif makinaları yâda tam istif makinaları olarak isteğe göre tasarlanan iş makinaları olarak fiyat değişkenliği gösterebilmektedir.

İstif makinası fiyatları istenilen ürünün markası, özellikleri, kullanılan malzemesi, kapasitesi ve yapısı gibi birçok husus göz önünde bulundurularak fiyatlarında değişiklik gösterebilmektedir. İstif makinaları ürün bazında yüksek seçenekleri bulunan ve birbirinden farklı fiyat seçenekleri olmakla beraber İzmir Ekonomik Lift fiyatları ile istenilen özelliklere sahip İstif Makinaları %100 Türk malı ve Yerli üretim olarak beklentilerinizi karşılayacak iş makinaları üretiyoruz. İhtiyacınız olan ürün için www.izmirdemirlift.com sitesinde yer alan telefon numarası aracılığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Efesan Demir Çelik, Vestel, Türkmen, Ünlü, Akçelik gibi alanında önde gelen kaliteli firmalar İzmir Demir Lift ile iş birliği içerisindedir.

 

İzmir Demir Lift

Firmamız Türkiye’nin ilk yerli üretim yapan İstif makinaları, üreticisidir. Uzman kadro, profesyonel iş anlayışı ve teknik donanım ile ekonomik lift anlayışını benimsemiş kurumsal kimliğimiz ile müşterilerimize doğru, eksiksiz, kaliteli ve doğru hizmeti vermek adına sürekli olarak kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. İzmir Demirlift iş makinaları alanında, Yük asansörü, manuel transpalet, manuel istif makinası, yarı elektrikli istif makinası, yarı akülü istif makinası ve müşterilerinin isteğine göre özel ölçülü istif makinası üreten bir firmadır. Türk sanayisinin kalkınmasında önemli katkılarda bulunan öncü ve kurumsal firma olarak, müşterilerinin ve iş ortaklarının sorunlarına cevap vermek için sürekli kendisine geliştiren bir kuruluştur.

Dikkat: Teslimatı sağlanan her iş makinasının belirli periyotlar ile bakımı ve gerekli onarımları düzenli olarak yapılması önem taşımaktadır. Firmamız, kullanıcısına kazandırdığı her ürün adına 2 yıl garanti vermektedir.

 

Cevap bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

HAKKIMIZDABazı Bilgiler
İzmir Demir olarak müşterilerimiz ile paylaşılan resmî iletişim adresleri
LOKASYONUMUZBizi nerede bulabilirsiniz?
https://izmirdemirlift.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
FABRİKA – 1: BÜSAN SANAYİ SİTESİ / KONYA
FABRİKA – 2: FATİH SANAYİ SİTESİ / MANİSA
SATIŞ OFİSİ: Tevfikiye Mah. 3802 Sok. no: 9/3 Yunusemre / MANİSA
SOSYAL HESAPLARAvantajlı Sosyal Medya Linkleri
Bizim ile 7/24 iletişime geçebilir ve sosyal medya hesaplarımızı her an takip edebilirsiniz.
HAKKIMIZDABazı Bilgiler
İzmir Demir olarak müşterilerimiz ile paylaşılan resmî iletişim adresleri
LOKASYONUMUZBizi nerede bulabilirsiniz?
https://izmirdemirlift.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
FABRİKA – 1: BÜSAN SANAYİ SİTESİ / KONYA
FABRİKA – 2: FATİH SANAYİ SİTESİ / MANİSA
SATIŞ OFİSİ: Tevfikiye Mah. 3802 Sok. no: 9/3 Yunusemre / MANİSA
SOSYAL HESAPLARAvantajlı Sosyal Medya Linkleri
Bizim ile 7/24 iletişime geçebilir ve sosyal medya hesaplarımızı her an takip edebilirsiniz.

Telif hakkı İzmirdemir’e aittir. Her hakkı saklıdır.

Telif hakkı İzmirdemir’e aittir. Her hakkı saklıdır.